Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

 

 

Praga to jedno z najczęściej odwiedzanych miast przez turystów w Europie i nie ma się czemu dziwić gdyż to naprawdę fajne miasto, nasycone setkami zabytków, muzeów i knajp ze świetnym jedzeniem i uwielbianym przez turystów piwem.

 

 

Jednym z symboli miasta jest Most Karola, którego przejście powinno być obowiązkowe podczas pobytu w tym mieście, choćby ze względu na fantastyczne widoki jakie możemy z niego zaobserwować. Niestety jest to miejsce bardzo ,,atakowane" przez turystów więc trzeba przygotować się na spacer w tłumie. Z doświadczenia wiem, że najluźniej jest w niedzielę.

 

 

Praga słynie z przepięknej architektury a jej miłośnicy mają co oglądać i uwieczniać na zdjęciach niemal na każdym kroku. Niektóre widoki są tak interesujące, że aż chce się pozostać na dłuższą chwilę w danym miejscu.

 

 

Zwiedzając stolicę Czech warto znaleźć chwilkę czasu na zmianę warty na Zamku Praskim, która odbywa się codziennie o godzinie 12:00, więc planując zwiedzanie warto ustawić je tak aby przed 12:00 być na miejscu.

 

 

Spacerując po mieście i napawając się pięknymi widokami warto wejść coś przekąsić w jednej z restauracji. Poziom lokali jest bardzo zróżnicowany, ale bez problemu znajdziemy taki jaki nam będzie odpowiadał. Poza tradycyjnymi knedlami i smażonym serem znajdziemy wiele innych naprawdę smacznych dań. Kuchnia Czeska jest naprawdę smaczna, a cenowo jest na umiarkowanym poziomie. Koszt obiadu (zupa + drugie danie + herbata) to ok 260 koron.

 

 

Kolejnym obowiązkowym miejsce które należy zobaczyć w Pradze jest Zegar Astronomiczny (zdjęcie powyżej) pochodzący z 1410 roku. Znajduje się on na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego ( rejon Praha 1).

 

 

Praga to piękne miasto za dnia ale moim zdaniem po zmierzchu staje się jeszcze piękniejsza i bardziej złota. Warto też zobaczyć pokaz kolorowych fontann (Fontanna Krizikova) organizowany wieczorem.

 

 

Dla miłośników muzeów Praga ma do zaoferowania naprawdę wiele a ja szczególnie polecam Narodowe Muzeum Techniki (zdjęcie powyżej), Muzeum Maszyn Rolniczych, Muzeum Lotnictwa, Muzeum Zabawek, Muzeum Narodowe i Muzeum Czekolady.

 

 

Reasumując Praga to miejsce warte odwiedzenia i pozostania w nim na więcej niż jeden dzień, gdyż tego co oferuje po prostu w ciągu jednego dnia się nie da zobaczyć. Wybierając się do Pragi autem pamiętajmy o dwóch rzeczach. Mianowicie wincie drogowej (kupimy na stacjach paliw przed granicą z Czechami bo większość dróg w Pradze wymaga jej posiadania, a brak wiąże się z bardzo wysokimi mandatami) oraz o trudnościach ze znalezieniem miejsca do parkowania (z reguły tylko płatne ok 50 koron za godzinę).

 

 

Mimo tych drobnych przeszkód naprawdę warto się tam wybrać. Ja byłem kilkanaście razy i pewnie jeszcze tam wrócę :-)

 

 

Złota Praga

31 maja 2020