Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

    

 

         Muzeum motoryzacyjne Skody mieści się w Mlada Boleslav i ukazuje historię Skody za pomocą około 500 eksponatów. Nie jest to może tak duży obiekt jak Muzeum Mercedesa czy BMW ale zapewniam, że jest naprawdę warty odwiedzenia. Na zwiedzanie należy zarezerwować około 90 minut.

 

 

         Muzeum posiada kilka sal w tym jedną utrzymaną w stylu warsztatu (zdjęcie powyżej) gdzie poza samochodami mamy możliwość też zapoznać się z projektami, częściami mechanicznymi i procesami odbudowy.

 

 

          Poza pojazdami na tej sali znajdziemy także części mechaniczne, projekty a tym samym zapoznać się z tajnikami produkcji sprzed lat.

 

 

         Na korytarzu między salami trafimy na ekspozycję pojazdów rajdowych Skody, wśród których są naprawdę ciekawe perełki. Zarówno te klasyczne (zdjęcie powyżej) jak i te najnowsze (zdjęcie poniżej).

 

 

          Największa sala ekspozycyjna prowadzi nas przez przekrój produktów firmy od początków jej istnienia po dzień dzisiejszy. Niestety część kolekcji umieszczono na półkach więc nie każde auto można obejrzeć z bliska, ale sytuację z całą pewnością uratuje zoom w aparacie.

 

 

           Na tej sali znajdziemy wiele ciekawych eksponatów zarówno z tych współczesnych jak np. Felicja w wersji ,,Złota Praga" czy takich klasyków jak Octavia z poniższego zdjęcia.

 

         Wśród eksponatów natrafimy także na modele koncepcyjne jak model Vision D z poniższego zdjęcia będący moim zdaniem jednym z najładniejszych projektów  Skody.

 

 

              Na brzegu sali zobaczymy natomiast elementy konstrukcji pojazdów oraz silniki stosowane przez czeskiego producenta.

 

 

            W muzeum nie zabrakło również samochodów pamiętanych w Polsce z okresu komunistycznego, które moim zdaniem miały fajny klimat. No cóż dziś do samochodów podchodzi się zupełnie inaczej.

 

 

            Wchodząc na górne piętro głównej sali mamy do pooglądania małą wystawę tematyczną zmienianą co jakiś czas. Ostatnio trafiłem na przegląd Favoritek, które nie trafiły do produkcji. Muszę przyznać, że niektóre naprawdę ciekawe.

 

 

               Uzupełnieniem wystawy są oczywiście rowery i motocykle oraz inne ,,dziwadła", których znajdziemy sporą ilość.

 

 

              Przy większej dawce szczęścia może nam się udać trafić na otwarte ,,Archiwum" prototypów co mi udało się podczas wizyty w 2019 roku.

 

 

              Na koniec zwiedzania warto udać się do sklepiku i zakupić coś na pamiątkę z wizyty w tym bardzo ciekawym miejscu. Ceny przyznam, że dość przystępne czym byłem bardzo pozytywnie zaskoczony.

 

 

               Na zakończenie kilka informacji praktycznych. Dojazd samochodem od Kudowy Zdrój (granica) trwa około 70 minut i wymaga winiety drogowej. Przed Muzeum jest duży bezpłatny parking (Stan na lato 2019)  więc nie ma większego problemu z zaparkowaniem samochodu.

 

 

           Wystawy samochodów są co jakiś czas zmieniane bo byłem w tym muzeum kilkukrotnie i zawsze część samochodów była inna. Cena biletu też zaskakuje pozytywnie bo w 2019 było to ok 15 zł. Będąc w Mlada Boleslav przy okazji polecam pozwiedzać bardzo ładne centrum oraz zaglądnąć do Muzeum Lotnictwa.

 

 

Podsumowując uważam, że jest to bardzo fajna miejscówka na sobotnią czy niedzielną wycieczkę.

 

Z wizytą w Skodzie

25 kwietnia 2020