Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

Każdy z nas ma jakieś ulubione filmy, seriale, piosenki czy książki, które pasują nam z jakiegoś powodu. Jedni wolą kryminały, inni dramaty lub komedie i nic w tym dziwnego gdyż każdy z nas jest inny i dobrze, że tak jest bo inaczej Świat byłby bardzo monotonny. Ja osobiście należę do grupy tych osób, które lubią posiadać wersje bardziej materialne niż wirtualne co prowadzi do zakupu sporej ilości płyt z muzyką, filmami czy różnego rodzaju wydawnictwami.
Muzyka - Film - Książka
Posiadane przeze mnie wydawnictwa stanowią swego rodzaju kolekcję, do której lubię sięgać gdy mam trochę czasu wolnego między pracą, podróżami oraz innymi zajęciami. Niestety tego czasu z roku na rok jest coraz mniej.

        Czym natomiast kieruję się przy zakupie i gdzie dokonuje zakupu? Czynników jest kilka ale ogólnie można by powiedzieć, że moje zakupy różnego rodzaju wydawnictw kręcą się wokół poniższego schematu:

        * Płyty z muzyką: różnego rodzaju muzyka w tym dużo produkcji Niemieckojęzycznych, Bałkańskich i innych niszowych np. związanych z jakimś filmem czy serialem. Oczywiście zawsze staram się też kupić nowe wydawnictwo kogoś kogo osobiście znam. Zakupów najczęściej dokonuję na wyjazdach lub przez internet gdzie z reguły dość łatwo wyszukać płytkę z wysyłką do Polski.

        * Literatura / Prasa: głównie związana jest z tematyką turystyczną oraz motoryzacyjną. Ostatnimi czasy sporo literatury motoryzacyjnej kupuję w Niemczech, gdyż ten rynek jest dużo bardziej bogaty od Polskiego nad czym ubolewam. Niestety zakup Polskojęzycznego wydania książek o wybranych modelach samochodów czy tzw. encyklopedii danej marki graniczy z cudem. W Niemczech jest tego pełno a ceny nie są wygórowane o czym się już wielokrotnie przekonałem.

       * Filmy / Seriale: tu chyba mam największy rozrzut tematyczny, ale bardzo dużo kupuję filmów dokumentalnych związanych z turystyką i motoryzacją. Lubię też od czasu do czasu zakupić jakiś serial, choć wybierane tytuły są raczej mało popularne w Polsce i też sporą część zakupów dokonuję w Niemczech.

W przypadku seriali sytuacja niestety wygląda podobnie jak do literatury i większość tytułów, które lubię nie ma Polskiej wersji. Zawsze irytuje mnie sytuacja, że gdy szukam jakiegoś tytułu w Polsce to niestety go nie ma. Wchodząc natomiast do pierwszego lepszego sklepu z DVD w Niemczech ten tytuł leży na półce i do tego kosztuje ok 10 euro za sezon, niekiedy nawet 5 euro.

      No to teraz czas pochwalić się tytułami do których ostatnio mam słabość i które polecam :-) Taka moja Top Lista:

      * Muzyka

         - Antonia aus Tirol
         - Jenny May
         - Jorg Bausch
         - Andre Stade
         - The Kinx
         - The Huting Cows
         - Kazik
         - T Love
         - Strachy na Lachy

      * Literatura

        - Motoryzacyjna
        - Lotnicza
        - Obiekty III Rzeszy i Tajemnice Historii

      * Film / Serial

      - Klaun /Niemiecki serial akcji/
      - Dom z Papieru /Hiszpański przebój/
      - Cobra 11- oddział specjalny /Niemiecki serial akcji emitowany już od 25 lat!/
      - Orphan Black /Kanadyjski bardzo wciągający i ambitny serial akcji/    
      - Luther /Brytyjski serial kryminalny/
      - Narcos: Meksyk /Świetna produkcja Netflixa/
      - Ripper Street /Mroczny Brytyjski kryminał/
      - El Chapo /Udany serial Netflixa/
      - Top Gear /Stare wspaniałe odcinki kultowego programu/
      - Czarnobyl - Miniserial HBO

      Mam nadzieję, że w podanych przeze mnie tytułach znajdziecie też coś dla siebie a ja w niedalekiej przyszłości postaram się przybliżyć moje ulubione tytuły bardziej szczegółowo oraz pochwalić się nowymi odkryciami w sferze literatury, muzyki i filmu.
Fotografia
Dla każdego podróżnika robienie zdjęć jest wyjątkowo ważne więc warto sobie zadać pytanie: Czym najlepiej robić zdjęcia?
Odpowiedź na nie jest bardzo prosta: Ile osób tyle wersji :-)

Ale każdy ma zapewne swój ulubiony sprzęt. Ja osobiście aparatami bawię się od 2004 roku i muszę przyznać, że trochę już modeli przeszło przez moje ręce. Posiadałem zarówno aparaty klasy kompaktowej, ultra zoomy jak i lustrzanki różnych marek min. Kodak, Panasonic, Sony, Fuji, Canon i Nikon. Jedne lubiłem bardzo inne szybciej sprzedałem niż kupiłem :-)

Finalnie od jakiegoś czasu zdjęcia wykonuje lustrzankami marki Nikon i mi osobiście one najbardziej leżą w ręce, a obecnie posiadam model D5600. Do tego oczywiście obiektywy, gdzie najbardziej uniwersalny podczas podróży okazał się Tamron 18-200 ze stabilizacją, ale posiadam też Nikora 18-55mm .
Transport
Czym najlepiej lubię podróżować w moim przypadku zależy głównie o tego gdzie się wybieram.
Na krótkich trasach zawsze wybieram samochód, dłuższe kilkunastogodzinne trasy zdecydowanie wolę pokonywać jako pasażer autokarem lub pociągiem a najdłuższe samolotem.

Oczywiście też mam swoje ulubione środki transportu :-)

Latać najbardziej lubię Boeingiem bo Airbusa jakoś czemuś nie lubię, ale moje ulubione maszyny latające to Concord i TU-144.
Niestety okazji lecieć nimi nie miałem i mieć już nie będę (wycofane z użytku), natomiast miałem szczęście  pooglądać je na żywo a nawet do nich wejść.

Jeśli chodzi o autobusy to lubię VanHolle i VDL a pociągi to te z tzw. otwartymi przedziałami.

Jeśli mowa o samochodach to jestem prawdziwym maniakiem i lubię jeździć wynalazkami a przez moje ręce przeszło dużo ciekawych samochodów takich jak Porsche 924, 944, Jaguar XJ, Citroen C5 V6, Renault Vel Satis 3.0 dci, Mazda Mx-3, Alfa Romeo 156 Busso itp. .

Obecnie na wyjazdy jeżdżę BMW serii 3 lub 5 i muszę przyznać, że jest to jedna z moich ulubionych marek samochodów, choć nie ukrywam, że po głowie chodzi mi zakup kolejnego ,,wynalazku" bo to moja pasja.

Osobiście nie lubię nowoczesnych samochodów i najbardziej podobają mi się Yountimery.

Mam nadzieję, że spotkamy się kiedyś na jakimś zlocie :-)