Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

 

 

Sarajewo będące stolicą Bośni i Hercegowiny od kilkunastu lat wraca do życia po bardzo burzliwym okresie ( wojna w Bośni po rozpadzie Jugosławii zakończona w 1995 roku ) i mimo upływu lat wciąż na każdym kroku widać pozostałości z tamtych lat.

 

 

Mimo licznych zaniedbań i zniszczeń dokonanych w wyniku działań wojennych Sarajewo jest niezwykle urokliwym miastem, które hipnotyzuje swym Bałkańskim urokiem i jak ja to określam ,,klimatem miejsca". Mimo, że w Sarajewie byłem już kilka razy zawsze udaje mi się odkryć coś nowego. 

 

 

Będąc w Sarajewie warto pospacerować po ,,klimatycznych" miejscach bazarowych gdzie można zakupić wiele ciekawych pamiątek jak i wypić dobrą kawkę czy przekąsić coś smacznego.

 

 

Jeśli mówić o gastronomii to wartym podkreślenia jest faktem, że jest naprawdę dobra i tania (ok. 80% ceny w Polsce). Lokale są bardzo zróżnicowane ,,klimatem" a ponieważ w Sarajewie byłem w okresie świąteczno - noworocznym w wielu lokalach dekoracje były świąteczne, co widać po powyższym zdjęciu. Jedyne co nie przypadło mi do gustu to rakija, która jest jak dla mnie mało podchodzącym trunkiem.

 

 

Moim największym rozczarowaniem w tym mieście okazała się impreza Sylwestrowa 2015/2016, która była tak obstawiona przez Policję, że czasami miałem wrażenie o przewadze liczebnej służb niż uczestników imprezy. Ale z drugiej strony nie może to specjalnie dziwić, skoro Policja kilka dni wcześniej zatrzymała grupę szykującą zamach podczas właśnie tej imprezy.

 

 

Panikę władz było po prostu widać gołym okiem. Na szczęście nieopodal placu na którym była impreza był McDonalds w którym można było wypić gorącą herbatkę i wyjść na pokaz sztucznych ogni. W sumie nie ma to jak Sylwester w Macu ;-)

 

 

W Nowy Rok natomiast dużo zabawy zapewnił mi spacer po mieście i Świąteczny ogródek Coca-Coli :-) Było bardzo wesoło ... i te turbo sanie na których nie umieliśmy zrobić sobie wspólnego selfie z ekipą :-)

 

 

Dużym plusem była pogoda gdyż temperatury w dzień były na ,,+" co w tym okresie jest niewątpliwie sporą zaletą :-) choć ja osobiście wolałbym + 20 niż + 5, ale i tak było fajnie.

 

 

Mam nadzieję, że jeszcze tam w niedalekiej przyszłości wrócę i pozwiedzam to miasto jeszcze lepiej, bo trzy razy po dniu to zdecydowanie za mało...

 

 

Sarajewo

17 maja 2020