Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

    

 

Kompleks RIESE to jeden z największych podziemnych projektów z czasów II Wojny Światowej stworzonych przez III Rzeszę w celu...., no właśnie tego w 100% nie wiadomo do dziś.

 

 

Nazwę RIESE oznaczającą OLBRZYMA można uznać za trafną bo był to projekt naprawdę z rozmachem... po prostu olbrzymi. Dziś wiemy, że w skład całości powstało co najmniej siedem podziemnych kompleksów z których cztery są dostępne dla zwiedzających.

 

Do zwiedzania udostępniono obiekty:

1. Rzeczka - Najmniejszy 500 metrów tuneli

2. Osówka - Średni 1700 metrów tuneli

3. Włodarz - Największy 3000 metrów tuneli

4. Zamek Książ (Podziemia) - Udostępniono fragment podziemi

 

Niedostępne są natomiast obiekty:

5. Gontowa

6. Jawornik

7. Soboń

 

 

Największą zagadkę stanowi cel budowy tych obiektów. Wiele osób usiłuje ją rozwiązać czego owocem są różne publikacje z których wynika, że w podziemiach miały znajdować się kwatery główne wojsk, fabryki itd. itp. jednak problem w tym, że twardych dowodów na którąkolwiek wersję brak.

 

 

Z potwierdzonych informacji wiadomo, że prace nad tym projektem rozpoczęto w 1943 roku, a pracownikami na budowie byli pracownicy przymusowi i więźniowie. Praca przy budowie obiektów była niezwykle ciężka i niebezpieczna co skutkowało tym, że większość pracowników ponosiła śmierć w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy. Budowy nigdy nie ukończono, została przerwana przez koniec wojny.

 

 

Dziś wile osób zastanawia się nad tym ile Góry Sowie mają jeszcze ukrytych tajemnic związanych z tymi budowlami i czy aby na pewno obiektów było siedem czy może więcej i są wciąż nie odkryte.

 

 

Legend na ten temat jest wiele i w każdej można znaleźć trochę sensu ale dokumentacji, która by je potwierdzała lub innych dowodów brak. Można się tylko domyślać....

 

 

Warto jednak przyjrzeć się bliżej tym obiektom oraz pomyśleć po co ktoś to budował i jaki cel miały oddalone w bliskiej odległości inne obiekty jak ten z Ludwikowic Kłodzkich (zdjęcie poniżej) bo przecież wszystko miało stanowić całość... Olbrzymią całość!

 

 

 

Uwaga: Zdjęcia w artykule pochodzą z czterech obiektów: Osówka, Rzeczka, Włodarz, Molke.

 

 

Riese czyli Projekt ,,Olbrzym"

31 maja 2020