Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

 

Polski przemysł motoryzacyjny niestety odszedł w zapomnienie i po ostatnim epizodzie czyli epoce związku FSO z Daewoo także już nie ma prawie śladu.

Na naszych drogach także pojazdy z tego okresu są widoczne już sporadycznie i niegdyś chętnie kupowany Polonez Plus, Matiz czy Lanos znika z naszych dróg.

 

 

Zakłady największego polskiego producenta samochodów czyli Fabryki Samochodów Osobowych na Warszawskim Żeraniu również przestały istnieć i pozostały po nich tylko niektóre budynki oraz plac.

 

 

W podobnym stanie są miejsca poświęcone Polskiej motoryzacji, gdyż muzea z prawdziwego zdarzenia można policzyć ns palcach. A o porównywaniu ich z tymi za granicą nawet nie ma co się rozwodzić. Wystarczy za przykład podać Muzeum Skody czy Tatry, które są naprawdę na poziomie.

 

 

Na szczęście ten smutny obraz Polskiej rzeczywistości motoryzacyjnej od dwóch sezonów rozjaśnia mieszczące się na Warszawskim Żeraniu Muzeum ,,Skarb Narodu", które uważam za najlepszy obiekt tego typu w Polsce.

 

 

Muzeum mieści się w historycznym miejscu mianowicie na terenie dawnego FSO w budynku byłej lakierni, co już samo w sobie jest niewątpliwie dużą zaletą.

Jest to naprawdę miejsce warte odwiedzenia przez każdego fana motoryzacji, szczególnie tej Polskiej.

 

 

W sezonie 2020 zwiedzanie odbywało się w weekendy a w cenie biletu do zwiedzanie mieliśmy tak naprawdę dwie bardzo bogate wystawy. Pierwsza z nich to ,,Polskie drogi" poświęcona klasyce Polskiej motoryzacji. Druga o nazwie ,,Powiew Zachodu"  poświęcona kultowym produktom zagranicznym.

 

 

Na wystawie ,,Polskie drogi odnajdziemy cały przekrój Polskiej motoryzacji od tych bardzo znanych po modele, które nie doczekały się seryjnej produkcji.

 

 

Odnajdziemy tu olbrzymią kolekcję Syrenek w przeróżnych wariantach ...

 

 

... Pokaźną kolekcję Polskich Fiatów 125...

 

 

... olbrzymi przekrój popularnych niegdyś ,,maluchów" czyli Fiatów 126P...

 

 

... no i oczywiście Polonezów niemal w każdym możliwym wariancie.

 

 

Bardzo ciekawie urządzono wystawę ,,Salon Daewoo" gdzie możemy się cofnąć w czasie gdzieś w okolice z przed 2000 roku. Ach  to były czasy :-)

 

 

Bardzo ciekawy element wystawy stanowi Lanos Pickup, który nigdy nie wszedł do seryjnej produkcji i wciąż na wystawie tkwi na linii produkcyjnej. W sumie szkoda, że samochodu nie produkowano bo myślę, że sprzedawałby się bardzo dobrze.

 

 

Druga część wystawy ,,Powiew Zachodu" stanowi świetne uzupełnienie Polskich dróg i zawiera spory przegląd Światowej motoryzacji. Oczywiście sporej jej częścią są pojazdy z byłego bloku wschodniego takie jak Łada czy Zastava.

 

 

Kolejnym elementem wystawy są auta o których posiadaniu w zamian za Poloneza czy Fiata marzyła większa część Polaków...

 

 

oraz te samochody, które w latach 80-tych mocno podnosiły prestiż właściciela.

 

 

Na wystawie nie brakuje też marzeń motoryzacyjnych z lat 90-tych ...

 

 

... oraz kultowych samochodów sportowych.

 

 

Nie zabrakło również kącika Amerykańskich legend...

 

 

oraz motoryzacyjnej egzotyki.

 

 

Podsumowując Muzeum ,,Skarb Narodu" - Klasyki w FSO jest jednym z najlepszych miejsc poświęconych motoryzacji w Europie a twórcom tej wystawy należą się WIELKIE BRAWA za stworzenie miejsca, które ma klimat i dorównuje tym Światowym.

 

 

Olbrzymia ilość pojazdów (na oko będzie ok 500 pojazdów), miejsce wystawy i tematyka wystaw zachęcają do odwiedzin tego miejsca. Każdy prawdziwy fan motoryzacji koniecznie musi odwiedzić to miejsce!

 

 

Tym razem nie polecam... a BARDZO POLECAM!

 

Informacje o wystawie i bilety znajdziecie pod tym adresem:

 

https://wystawaklasykow.pl/

 

To trzeba zobaczyć na własne oczy :-)

 

Muzeum ,,Skarb Narodu" Klasyki w FSO
 

24 grudnia 2020