Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

 

Muzeum Molke mieszczące się w Ludwikowicach Kłodzkich słynie głównie z Muchołapki i mitów, które wokół niej narosły co przekłada się na spore zainteresowanie turystów tym miejscem głównie sezonem letnim. 

 

 

A czym naprawdę jest ten obiekt? Według różnych źródeł możemy wyczytać wiele intrygujących informacji włącznie z takimi, że III Rzesza prowadziła tu badania nad spodkami latającymi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niestety większość rewelacji o tym obiekcie to nie potwierdzone żadnymi faktami bzdury i wymysły ludzi nie mających żadnych dowodów mogących potwierdzić cokolwiek z tego co piszą.

 

A więc zacznijmy od faktów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po pierwsze Molke to nic innego jak dawna kopalnia Wacław oraz jej część zaadoptowana na fabrykę amunicji Nobel Dynamit AG a dziś atrakcja turystyczna.

 

 

Po drugie wpływająca na ludzką wyobraźnie Muchołapka to najprawdopodobniej pozostałości po Chłodni Kominowej i tu warto zaznaczyć dwa istotne fakty.

 

 

Obecny wygląd Muchołapki nie jest do końca prawdziwy, gdyż spodnia część obiektu została zasypana ponieważ miejscowa ludność robiła sobie z niej basen i doszło do tragedii oraz to, że podprowadzona była do niej instalacja elektryczna.

 

 

Ciekawostką jest natomiast fakt, że obiekt ten jest otynkowany co przeczy zastosowaniu jako podstawy chłodni kominowej ale moim zdaniem nie wyklucza.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto więc przyjrzeć się w tym momencie na chłodno całej otoczce budowy super broni w tym miejscu. Według mnie raczej nigdy jej tu nie budowano, projektowano ani testowano. Powiązanie z Projektem Olbrzym jest także raczej małe.

 

 

Pojawia się zatem pytanie czy warto się wybrać do Muzeum Molke? Odpowiedz według mnie jest prosta: Zdecydowanie TAK!

 

 

Powodów dla których warto jest kilka. Obiekt (a właściwie to co po nim zostało) ma sporą i ciekawa historię, którą warto poznać.

 

 

Do tego można pochodzić sobie po podziemnych korytarzach, które dają nam obraz tego jak to kiedyś funkcjonowało. No i oczywiście Muchołapka, która jest naprawdę ciekawym obiektem.

 

 

Jako bonus, możemy pooglądać sobie trochę sprzętu militarnego, który w większości z epoką II Wojny Światowej ma mało wspólnego, ale osoby lubiące militaria chętnie go pooglądają.

 

 

Ja osobiście lubię to miejsce. Muszę przyznać, że ma coś w sobie przyciągającego bo wracam tam co roku. Sam nie wiem dlaczego.

 

 

Muzeum Molke

11 lipca 2020