Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

 

          Będąc w Kijowie miejscem, które naprawdę warto odwiedzić jest wyjątkowe Muzeum Czarnobylskie poświęcone dramatycznym wydarzeniom z 26 kwietnia 1986 roku oraz licznym następstwom tej tragicznej nocy.

 

 

            Jest to miejsce niezwykłe o niepowtarzalnym ,,klimacie" ponieważ niezwykle wpływa na nasze postrzeganie Świata. Będąc w tym miejscu poznamy historię najbardziej znanej katastrofy nuklearnej w historii ziemi oraz jej odbicie w dzisiejszej kulturze masowej oraz psychice ludzkiej.

 

 

                Widoczne na powyższym zdjęciu tablice miejscowości witają zwiedzających prowadząc przez niezwykle dramatyczną historię, niezwykle pouczającą.

Eksponaty zgromadzono w kilku salach i większość z nich pochodzi bezpośrednio ze strefy zero!!!

 

 

               Autentyczne stroje, przedmioty uzupełnione są zdjęciami ofiar tej katastrofy. Osób, które bezpośrednio brały udział w tych wydarzeniach...a części z nich już nie ma wśród żywych.

 

           Powyżej pokazany na zdjęciu dyzometr był podstawowym sprzętem do pomiaru poziomu napromieniowania zewnętrznego i w pierwszych dniach katastrofy pokazywał z reguły najwyższy stopień napromieniowania, a nie zapominajmy, że urządzenie to nie mierzy napromieniowania wewnątrz organizmu.

 

 

              Daje to do myślenia jak wysokie dawki promieniowania przyjmowali wszyscy na terenie skażonej strefy...nie wspominając już o tzw. likwidatorach, czyli osobach walczących z uszkodzonym reaktorem.

 

 

              Dziś patrząc na eksponaty, mamy możliwość przeniesienia się w czasie i nasuwa się refleksja co by było gdyby za eksplozją Bloku 4 doszło do kolejnej. Aż strach myśleć jakie byłyby tego skutki.

 

 

              Dziś Strefa Zero to obszar okręgu o promieniu 30 km . Gdyby w 1986 doszło do kolejnych eksplozji strefa wykluczenia sięgałaby dziś pewnie kilkuset km!!! Obecnie kiedy sytuacja w Czarnobylu jest od wielu lat pod kontrolą musimy pamiętać o fakcie, że elektrownia atomowa  jest wciąż utrzymywana w stanie uśpienia i co jakiś czas dochodzi do sytuacji nerwowych jak np. tegoroczne kwietniowe pożary terenów strefy.

 

 

             Nad reaktorem nr 4 wybudowano nowy sarkofag, który według konstruktorów zapewni bezpieczeństwo na kolejne 100 lat. Niestety skażenie terenu pozostanie na tysiące lat. Nie można też zapomnieć o fakcie, że w Czarnobylu wciąż jest paliwo nuklearne  mimo, że elektrownia nie pracuje w trybie produkcyjnym.

 

              W całej historii pamiętnych wydarzeń z kwietnia 1986 najbardziej cieszący może być fakt, że skutki tej katastrofy nie okazały się, aż tak tragiczne jak zapowiadano a sama Strefa Zero jest w miarę bezpieczna dla ludzi tam przebywających (z wyjątkiem niektórych miejsc) i stała się atrakcją turystyczną przyciągającą tysiące ludzi rocznie.

 

             Muzeum Czarnobylskie pozwala spojrzeć na problem z wielu stron...dramatu ludzkiego, zemsty technologi stworzonej przez człowieka, powrotu natury, słabości ludzkich i tak naprawdę prowadzi do podsumowania, że co by się nie stało natura zawsze wygra z człowiekiem. O tym przypominają czarne tablice miejscowości przy wyjściu z muzeum... tak tych miejscowości już nie ma...

 

 

             Reasumując można powiedzieć, że Muzeum Czarnobylskie jest miejscem gdzie każdy odwiedzający bierze udział w bardzo realistycznej, gorzkiej ale też bardzo pouczajacej lekcji historii.  Będąc w Kijowie koniecznie tam zajrzyj.

 

 

Muzeum Czarnobylskie w Kijowie

26 kwietnia 2020