Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

 

 

          Kijów jest często określany miastem złotych kopuł, które szczególnie przykuwają uwagę przy słonecznej pogodzie. Jednak Kijów poza złotymi kopułami to duże miasto leżące nad Dnieprem, które tętni życiem, posiada wiele ciekawych miejsc i jest niewątpliwie miejscem wartym odwiedzenia. W Stolicy Ukrainy każdy znajdzie coś dla siebie. Złote kopuły są niewątpliwie wizytówką Kijowa, i napotykamy je na każdym kroku ale przecież to miasto ma dużo więcej miejsc które koniecznie trzeba zobaczyć.

 

           O ile złote kopuły najbardziej efektownie wyglądają w słońcu to niezależnie od pogody niesamowite wrażenie robi 102 metrowy (z podstawą i mieczem) Pomniki Matki Ojczyzny, który jest olbrzymem ze stali wzniesionym w latach 60-tych. Ten olbrzymi pomnik wzbudza mieszane uczucia u Ukraińców podobnie jak u nas Pałac Kultury i Nauki w Warszawie ale trzeba przyznać, że przy jego budowie był rozmach. Z ciekawostek dodam, że jest opcja zwiedzić go od środka.

 

 

            Choć obecność Pomnika Matki Ojczyzny jest w Kijowie różnie postrzegana przez mieszkańców tego miasta to jedno jest pewne: Ten pomnik to symbol minionej epoki i osobiście uważam, że powinien być traktowany nie jako element kłótni poglądowych.

 

 

           Kolejnym bardzo interesującym miejscem stolicy Ukrainy jest Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej zajmujące ok. 10 hektarów i kilkaset tysięcy eksponatów. To miejsce to istny raj dla miłośników militariów i wielbicieli historii. Osobiście będąc w Kijowie zawsze spędzam tam sporo czasu.

 

 

            Miłośnicy historii na pewno powinni się wybrać do Muzeum Czarnobylskiego, poświęconego tragicznym wydarzeniom z 1986 roku i wybuchu reaktora nr.4 w tejże elektrowni. Muzeum posiada wiele ciekawych eksponatów i daje możliwość cofnięcia się w czasie do tych dramatycznych wydarzeń. Warto zaznaczyć, że atmosfera we wnętrzu muzeum jest naprawdę niezwykła.

 

 

            Muszę przyznać, że to miejsce w którym inaczej ogląda się eksponaty, gdyż czujemy się tak jak bylibyśmy w centrum wydarzeń podczas katastrofy. Pobyt w tym muzeum to również czas na refleksję i spojrzenie na katastrofę trochę inaczej niż do tej pory.

 

 

               Kolejne ważne miejsce w Kijowie to tytułowy Majdan czyli Plac Niepodległości tętniący życiem zarówno w dzień jak i w nocy. W tym miejscu zawsze coś się dzieje, do tego liczne fontanny podziemna galeria handlowa, bary i Hotel Ukraina w tle. Majdan w Kijowie ostatnimi czasy (od 2014 roku) był wyjątkowo często przywoływany w mediach w związku z sytuacją na Ukrainie (aneksja Krymu, skomplikowana sytuacja polityczna, protesty mieszkańców, działania zbrojne itd...itp...).  Majdan w mediach przedstawiano w czarnych barwach i budowano obraz iście wojenny ale pamiętajmy, że to serce Kijowa.

 

 

               Owszem sytuacja tego kraju nie jest krystaliczna do dziś mimo, że od 2014 roku mija sześć lat a tereny w okolicach Donbasu wciąż mocno cierpią z powodu konfliktów, to jednak reszta Ukrainy miewa się całkiem dobrze i nie ma oznak niepokoju czy działań zbrojnych. Po prostu trwa normalne życie i nic złego się nie dzieje. Na ulicach pełno ludzi żyjących jak w każdym innym kraju i wszystko jakoś się kręci... wojny tu nie widać. Sam Majdan też tętni życiem, szczególnie wieczorową porą... zamiast sugerowanych strzałów słychać muzykę i śmiech. Ludzie się przyzwyczaili do nowej rzeczywistości.

 

 

              O tragicznych wydarzeniach z 2014 roku przypominają jedynie tablice upamiętniające ofiary, oraz czasowe wystawy. Poza tym życie biegnie całkiem normalnie. Spacerując po Kijowie trudno doszukać się też biedy czy pustek w sklepach i restauracjach. Mamy tu do dyspozycji wszystko czego tylko pragniemy i to w całkiem rozsądnych cenach, a na ulicach często spotkamy najnowsze modele Mercedesa,Jaguara czy Porsche. W Kijowie widać styl typowej metropolii w stylu Europejskim.

 

             Warto jednakże zaznaczyć, że są też zmiany wywołanej Majdanem, takie jak np. zmiana nazwy ,,Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej" na ,,Muzeum II Wojny Światowej". Widać też olbrzymie przywiązanie do Narodowości i woli niezależności o czym świadczą liczne flagi i barwy narodowe spotykane wyjątkowo często na mieście. Akcentem potwierdzającym chęć odcięcia się od Rosji są też sprzedawane wyjątkowo specyficzne pamiątki w tym papier toaletowy z wizerunkiem Putina.

 

            Będąc w Kijowie warto zobaczyć Złotą Bramę, która jest jednym z symboli tego miasta i stanowi bardzo ważny element turystyki stolicy Ukrainy. Złota Brama tak naprawdę w obecnej postaci pochodzi z 1982 roku a nie z XI wieku ale i tak przyciąga swą bardzo ciekawą budową.

 

 

              Ważnym elementem turystyki Kijowa są wspomniane już wcześniej ,,Złote Kopuły”. Są to obiekty wiążące się z wiarą i niezwykle ważne dla obywateli Ukrainy. Do najważniejszych miejsc kojarzonych ze złotymi kopułami należy Sobór Mądrości Bożej, Ławra Peczarska, Monaster św. Michała Archanioła i Sobór Michajłowski. Te miejsca powinny stać się obowiązkowym punktem wycieczki po Kijowie.

 

 

           Kijów poza zabytkami to również nowoczesna metropolia, w której odnajdziemy wszystkie topowe marki świata, zarówno jeśli chodzi o modę, motoryzację, elektronikę czy produkty spożywcze. W mieście nie brakuje też nowoczesnych wieżowców i luksusowych restauracji. W Kijowie możemy jeszcze napotkać wiele pozostałości po komunizmie  co przekłada się na specyficzny klimat tego miasta, w tym moje ukochane metro. Tu na marginesie dodam, że Metro w Kijowie jest wyjątkowe ponieważ jedna ze stacji jest położona aż 105 metrów pod powierzchnią co daje jej tytuł najgłębiej położonej stacji metra na Świecie.

 

            Na zakończenie kilka praktycznych informacji dla osób chcących się wybrać do Kijowa. Na pierwszy wypad najlepszy wybór to wycieczka zorganizowana (drogi na Ukrainie są takie sobie i milicja lubi kosić), później autokar lub samolot (powietrznie raczej będzie drogo, choć z roku na rok jest coraz taniej). Co do cen nie jest źle, można uznać, że za to co dostajemy w zamian jest nawet tanio, noclegi w rozsądnych kosztach, wyżywienie też. Na wstępy itd. też nie wydamy majątku. Co do środków transportu na miejscu to w porównaniu do Polski jest bardzo tanio, nawet szybko i są dostępne niemal na każdym kroku, no i do tego coś niespotykanego u nas w postaci bileterki!!! Z reguły bardzo sympatyczne, starsze panie sprzedające bilety. Natomiast co do warunków mieszkaniowych to wszystko zależy od tego ile chcemy na nie wydać. Jeśli ktoś chce w miarę tanio to polecam hostele w których warunki są takie sobie, bez luksusu ale jest tanio ok. kilkunastu euro za noc. Jak ktoś szuka typowo europejskiego luksusu też bez problemu tu go znajdzie, ale cena też będzie europejska.

             

             Reasumując Kijów to idealne miasto na ciekawy urlop, weekend i ucieczkę od oklepanych miejsc o których się ciągle słyszymy od znajomych. Kijów to miasto które może się podobać i zaowocować tym, że będziemy chcieli tam ponownie wrócić. Ja będąc w Kijowie za każdym razem odkrywam coś nowego.

 

      

Kijów - Kierunek Majdan

18 kwietnia 2020