Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

         Instytut CERN większości jest znany ze sceny filmu ,,Anioły i Demony" lub książki Dana Browna na podstawie której przecież film powstał. Ale pewnie większość osób oglądających ten całkiem niezły film akcji z Tomem Hanksem w roli głównej zastanawia się nad tym czym jest właściwie CERN? 

 

            W rzeczywistości CERN to nie jakaś kosmicznie podejrzana organizacja a nic innego jak Europejska Organizacja Badań Jądrowych czyli największe na Świecie centrum fizyki cząstek powstałe w 1954 roku i mające swą siedzibę w Szwajcarii.

 

 

             To właśnie tu znajduje się tzw. ,,Wielki Zderzacz Hadronów, rozciągający się na 27 km!!! i to na głębokościach 50-150 metrów pod ziemią!!!

 

 

             Wizyta w CERN to bardzo ciekawe przeżycie, które jest bardzo ciekawą lekcją fizyki nawet dla kogoś, kto nie ma o niej pojęcia i się nią nigdy nie interesował. Szczerze mówiąc gdyby tak wyglądały lekcje fizyki w szkole to pewnie byłby to bardzo lubiany przedmiot.

 

 

           W ramach wizyty warto skorzystać z wykładu na temat CERN w języku Polskim i dowiedzieć się co dokładnie tam się dzieje, a dzieje się naprawdę sporo. Pracuje tam w końcu 6500 naukowców z 80 narodowości.

 

 

           Hale instytutu robią olbrzymie wrażenie i pozwalają zobaczyć jak to wszystko działa ,,od środka". Moim zdaniem wspomnienia z oglądania na żywo funkcjonowania całości Instytutu zostaną w pamięci i to na długo.

 

 

           Ciekawe są też ekspozycje, które są wykonane bardzo profesjonalnie i pozwalają w luźny sposób zapoznać się z fizyką.

 

 

             Na zakończenie parę informacji praktycznych. Zwiedzanie Instytutu trwa kilka godzin i trzeba je rezerwować dużo wcześniej. Najprościej (i pewnie najtaniej) jest wybrać się tam w formie gotowej wycieczki, organizowanej np. przez firmę BisPol z Krakowa, gdzie zwiedzanie CERNU programowo połączono  ze zwiedzaniem również innych ciekawych miejsc.

 

 

Osobiście uważam, że jest to miejsce warte odwiedzenia. Polecam!!!

 

Instytut CERN

11 kwietnia 2020