Wszelkie prawa zastrzeżone.
   www.maxtour.pl

Podróże trochę inaczej...

Max

Tour

     

 

        Gibraltar to graniczące z Hiszpanią tzw. brytyjskie terytorium zamorskie o bardzo małej powierzchni, gdyż zajmuje jedynie 6,55 km²!!! Gibraltar większości znany jest głównie z wydarzeń II Wojny Światowej, obecności małp i bliskości do Afryki (coś ok. 14 km) a odwiedzany jest przez turystów najczęściej podczas ich pobytu w Hiszpanii z którą graniczy.

 

 

           Już na początku chciałbym zaznaczyć, że jest to miejsce wyjątkowe i moim zdaniem ciekawsze od tego co widuje się w sąsiadującej i niezwykle pięknej Hiszpanii.  Więc osobiście polecam się tam wybrać gdy tylko nadarzy się okazja, a dlaczego odpowiedź znajdziecie poniżej.


Na początek trochę praktycznych informacji:


          Z terenu Hiszpanii na Gibraltar dostaniemy się pieszym przejściem granicznym, do przekroczenia którego wystarczy nam jedynie dowód osobisty i zajmie to dosłownie kilka minut, mimo dość dużej liczby osób przekraczających granicę. Samo przejście graniczne jest malutkie i raczej mało efektowne wizualnie.

   

               Po przejściu przez granicę dopadnie nas sporo osób oferujących wycieczki busem, które cenowo są dość atrakcyjne i przy ograniczonym budżecie oraz czasie warto rozważyć skorzystanie z tej opcji. Jeśli wolimy zrobić Gibraltar na własną rękę zostaje spacer lub komunikacja publiczna, którą warto dojechać jak najbliżej wejścia do kolejki linowej.

 

 

              Co do języka to dogadamy się po Angielsku i Hiszpańsku, natomiast jeśli chodzi o pieniądze to spokojnie wystarczy euro i wymiana na funty nie będzie konieczna. Jeśli chodzi o koszty to tanio tu raczej nie jest szczególnie w miejscach turystycznych, a ceny pamiątek też do niskich nie należą, ale w końcu nie wybieramy się tam raczej na zakupy. Do najwyższych kosztów na pewno będzie należała kolejka w dwie strony z biletem wstępu, który nie obejmuje wszystkich atrakcji a koszt to ok 40 euro – stąd też wspomniana na początku oferta busów może okazać się dużo ciekawsza cenowo.

 

 

           Ważną zaznaczenia informacją są też temperatury – bardzo wysokie!!! Podczas mojego zwiedzania, a było to 8 maja były to temperatury w okolicach 35-40 stopni!!! Wjazd kolejką nie trwa długo (kilka minut) i jest łagodny więc osoby mające jakieś obawy co do tego środka transportu nie powinny się go obawiać.

 

             Natomiast po wyjściu z kolejki pamiętać warto o jednym, o tym by wyjątkowo dobrze pilnować portfeli, toreb, plecaków, aparatów czy kamer, gdyż wszechobecne tam małpki lubią od czasu do czasu sobie coś pożyczyć bezzwrotnie. Pamiętajmy też o zakazie dokarmiania małpek (wysokie mandaty) i zdrowym rozsądku przy robieniu z nimi wspólnych fotek, gdyż nigdy nie wiemy jak w danym momencie zwierzę zareaguje – większość jest bardzo sympatycznych, ale potrafi się zdarzyć agresor lub dowcipniś.

 

 

             Po wyjściu z kolejki do naszej dyspozycji mamy tarasy widokowe z których mamy naprawdę super widoki na Europę i Afrykę i oczywiści Skałę Gibraltarską. Do dyspozycji mamy tam również sklep z pamiątkami, przekąskami i napojami – ceny wysokie, bardzo wysokie.

 

 

          Myślę, że na podziwianie widoków z tarasów warto zarezerwować sobie jakąś godzinkę a następnie udać się pozwiedzać obiekty z czasów II Wojny Światowej po czym udać się do przepięknej jaskini, gdzie trochę przedobrzono z oprawą świetlną ale cóż dziś komercja to podstawa, choć osobiście wolałbym zwiedzać ten obiekt bez pokazów świetlnych.

 

 

             Warto wejść też w podziemne muzea poświęcone czasom wojennym (są dwa – II Wojny Światowej dodatkowo płatne) i cofnąć się w czasie.

 

 

           Będąc na Gibraltarze koniecznie musimy zwrócić uwagę na lotnisko, gdyż jest naprawdę niezwykłe! Dlaczego? Pas startowy przebiega przez ulicę a z jednej i drugiej strony kończy się morzem , więc nieudane lądowanie czy start zakończyło by się prawdopodobnie w wodzie. Mając trochę cierpliwości lub szczęścia warto zobaczyć start samolotu pasażerskiego gdyż wygląda naprawdę imponująco, a zdjęcia niestety do końca go nie oddadzą.

 

 

          Na zakończenie zwiedzania można przejść się na ruiny zamku a potem pokręcić się po urokliwym mieście. Planując wypad na Gibraltar polecam zarezerwować sobie dwa dni (chyba, że wybierzemy opcję busa), gdyż w jeden dzień pieszo ciężko będzie wszystko zobaczyć a tempo zwiedzania będzie bardzo dynamiczne.

 

               Reasumując można by podsumować jednym słowem: POLECAM! Gibraltar jest miejscem, które naprawdę warto zobaczyć i miejsce do którego na pewno zechcę wrócić przy najbliższej okazji.

 

Gibraltar

19 kwietnia 2020